News

The supermarket chain Publix has recalled fruit and vegetable baby food sold in eight states because product testing found ...
Helicopters are essential for firefighting. They can drop 1,000 gallons of water at once — some much more. That’s far more ...
A small plane crashed into a neighborhood in Simi Valley on May 3 killing both people and a dog aboard the aircraft and ...
Senate Majority Leader John Thune can afford to lose three Republican senators and still pass the bill, and there are more ...
For his “old-fashioned detective work using high-tech means,” an Upper Merion Township detective was honored for uncovering ...
BRUSSELS (AP) — Belgium’s Royal Palace said Friday that Princess Elisabeth, who is first in line to the throne, is waiting to ...
Spending on home renovations has remained resilient as elevated mortgage rates and skyrocketing home prices have frozen out ...
Trump has signed a spate of executive orders promoting oil, gas and coal that warm the planet when burned to produce ...
WASHINGTON (AP) — The Justice Department has reached a deal with Boeing that will allow the company to avoid criminal ...
By James Deorio Akshara Nimmagadda and James Deorio recently represented West Chester East High School by competing in the ...
WASHINGTON (AP) — Harvard University is challenging the Trump administration’s decision to bar the Ivy League school from ...
Here’s a rundown of U.S. Mint production costs from the government’s latest fiscal year. Each penny costs nearly 4 cents — or $0.0369, to be exact — for the U.S. Mint to make and distribute.